Променят глобите за шофиране без винетка



Правителството предлага промени в Закона за движението по пътищата, които касаят размерът на глобите, които се налагат за шофиране без винетка.
Промените се налагат, тъй като е налице несъответствие между системата от наказания, действаща в България, и правото на Европейския съюз, изразяващо се в липса на възможност за съобразяване на предвидените наказания с тежестта на извършените нарушения и с конкретните смекчаващи обстоятелства, пише в мотивите към проекта.
Biss. bg
Гълъбица Спахиева: Чакала съм телефонът да звънне, а сега имам 2 клиники
С предложените изменения се създава възможност за по-малка глоба при конкретни смекчаващи обстоятелства.
Сега в закона е разписано, че при шофиране без винетка се предвижда глоба на водача в двукратен размер на годишната винетна такса – 194 лв. С промените се предлага, ако се плати винетна такса за календарния ден, в рамките на който е установено нарушението, санкцията да е в размер на 97 лв.
Отстъпката ще е приложима в случаите, когато ползвателят на пътната мрежа заплати дължимата винетна такса след регистриране на движението на пътното превозно средство.
Предвижда се въвеждане на диференцирана система от наказания, както следва:
При нарушенията, извършени от физическо лице, в качеството на водач на пътното превозно средство:
- при незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден, се предвижда наказание в петкратния размер на максималната такса по чл. 10б, ал. 5 от ЗП, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 1800 лв.;
Как да си купите нова винетка
- при незаплатена пътна такса за участък от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, който е започнал да ползва, когато в рамките на календарния ден е заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, се предвижда наказание в четирикратния размер на максималната такса по чл. 10б, ал. 5 от ЗП, но не по-малко от 87 лв. и не повече от 1500 лв.;
- при частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни посочени в чл. 10б, ал. 1 от ЗП, се предвижда наказание в трикратния размер на максималната такса по чл. 10б, ал. 5 от ЗП, но не по-малко от 80 лв. и не повече от 1300 лв.
istock
istock
Когато нарушението е извършено от физическо или юридическо лице, в качеството му на собственик на пътното превозно средство:
- при незаплатена пътна такса в рамките на календарния ден, се предвижда наказание в петкратния размер на максималната такса по чл. 10б, ал. 5 от ЗП, но не по-малко от 116 лв. и не повече от 2500 лв.;
- при незаплатена пътна такса за участък от път, включен в обхвата на платената пътна мрежа, който е започнал да ползва, когато в рамките на календарния ден е заплатена пътна такса за друг участък от платената пътна мрежа, се предвижда наказание в четирикратния размер на максималната такса по чл. 10б, ал. 5 от ЗП, но не по-малко от 87 лв. и не повече от 2000 лв.;
- при частично заплатена пътна такса в резултат на невярно декларирани данни посочени в чл. 10б, ал. 1 от ЗП, се предвижда наказание в трикратния размер на максималната такса по чл. 10б, ал. 5 от ЗП, но не по-малко от 80 лв. и не повече от 1500 лв.
По отношение на предвидените наказания е предвидени долна и горна граница - минимален и максимален размер на санкцията за всяка от хипотезите, тъй конкретният размер на максималната такса се определя в Тарифа за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа,пише в мотивите
Винетки, глоби, пет лева, по средата някаква Гугутка Спахиева с две клиники чака телефонен разговор...
Като Божинката сте, много бързо ви работи мозъкът и изпреварва написаното :)))
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.